De Europese Unie is een flinke stap dichter bij de invoering van een digitale euro. De Commissie Economische en Monetaire Zaken (ECON) van het Europees Parlement heeft namelijk vorige week ingestemd met plannen voor de digitale euro. De ECB wil in 2027 al met het proefprogramma voor de CBDC starten en de digitale munt zal naar verwachting in 2029 volledig gelanceerd worden.

Burgers zullen dan digitale euro’s kunnen aanhouden in een aparte digitale wallet. Die wallet kan worden aangeboden door banken of andere aangewezen instellingen, zoals mogelijk een postkantoor of publieke dienstverlener. Daarmee kunnen zij vervolgens betalen in winkels, online of rechtstreeks aan andere personen, via een betaalpas, app of telefoon. De digitale euro moet dezelfde waarde krijgen als contant geld, maar er komt waarschijnlijk wel een maximum aan het bedrag dat gebruikers mogen aanhouden.

Voorstanders geven aan de digitale euro in te willen voeren om Europa minder afhankelijk te maken van Amerikaanse betaalsystemen als Visa, Mastercard, Apple Pay en Google Pay. En dat klopt, maar let wel; dat gaat om commerciële bedrijven. Om al je financiële data bij de overheid neer te leggen is natuurlijk geen goed plan. Vooral niet voor burgers en kleine bedrijven.

Econoom Daniel Lacalle noemt de CBDC terecht “surveillance vermomd als geld”. Hij waarschuwt dat een CBDC de financiële privacy kan aantasten, doordat betaaldata veel directer beschikbaar komen voor overheden en centrale banken. Hij vreest dat de digitale munt uiteindelijk verplicht zal worden en uiteindelijk kan worden gebruikt om betalingen te volgen, te sturen of zelfs te beperken. Lacalle maakt de vergelijking dat er een politieagent langs de weg staat om in te grijpen bij eventuele overtredingen, maar dat er permanent een agent naast je in de auto zit. Een cryptofascistische valuta!

De verwachting is dat het Europees Parlement het standpunt van de commissie begin juli formeel bekrachtigt tijdens een plenaire stemming in Straatsburg. Daarna kunnen de onderhandelingen met de 27 EU-lidstaten beginnen. Men hoopt nog voor het einde van dit jaar een definitief akkoord te bereiken over de regels voor de digitale euro.


Interessant? Deel het met je vrienden!

JP Burry

Volgt nauwlettend de geldmarkt.. Draait graag dubbeltjes om en bankiert bij Mesa Verde. Zijn visie: vergeet The Big Short, we gaan voor The Big Reset.

0 Comments

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *